. Ako si pripraviť šťavu podľa konkrétnej choroby? • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Ako si pripraviť šťavu podľa konkrétnej choroby?

Takmer každého z nás niečo trápi. V tom lepšom prípade ide iba o problémy ako zničené vlasy, ochabnutá pokožka, zažívacie problémy, chudokrvnosť, nepravidelná menštruácia, hemoroidy, časté infekty, alergie, nespavosť či nervozita a mnoho mnoho ďalších. V dnešnom článku zhrniem niekoľko častých problémov a overené spôsoby, ako si pomôcť ovocnými a zeleninovými šťavami.

Ovocné a zeleninové šťavy sú zmesou vody, vitamínov, minerálov, enzýmov, rozpustnej vlákniny a ďalších, prospešných látok. Čo to znamená pre naše telo? Organizmus dokáže pohár čerstvého nápoja vytráviť do 15 minút. Výživné látky sa tak okamžite dostávajú do tkanív po celom tele, bez zaťaženia tráviaceho systému.

 

Dokážu šťavy liečiť? Jednoznačne áno, veď liečba šťavami sa vo svete považuje za spôsob pomoci telu po psychickej i fyzickej stránke celé stáročia. Prvé odborné publikácie a výskumy  tejto problematiky sa začali objavovať už v 19. storočí.

 

Poďme spolu vyskúšať zopár receptov na čerstvé šťavy.

 

Nespavosť, nervozita, stres.

 

Títo traja zastrašovači zdravého človeka idú ruka v ruke a sú bežnou súčasťou dnešnej uponáhľanej doby. Ak ale akokoľvek narúšajú kvalitu vášho života, telo potrebuje doplniť viac vitamínov skupiny B, C a vápnika. Ako nervovú sústavu účinne ukľudniť bez preparátov z lekárne?

 

 

2 mrkvy

2 paradajky

100 g karfiolu

6 listov červenej kapusty

2 paradajky

polovica šalátovej uhorky

 

 

100 g ríbezlí

100 g malín

2 jablká

 

 

2 mandarínky

1 mango

150 g ananásu

 

 

Zdravé oči

 

Všimli ste si, že vekom už oči nie sú to, čo bývali? Vek spojený s klesajúcou schopnosťou tkanív regenerovať sa je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu zraku. Ďalšími sú denno denné namáhanie očí pred počítačom, nedostatočná ochrana pred UV žiarením, pobyt v prašnom a znečistenom prostredí. Venujte teda pozornosť prevencii. Živinami pre zdravé oči sú vitamín A, C, E, B-komplex a betakarotén. Nájdete ich v nasledovných štavách:

 

2 mrkvy

4 kúsky brokolice

1 červená paprika

3 paradajky

5 reďkoviek

2 listy kelu

4 mandarínky

1 hruška

1 grapefruit

50 g brusníc

1 mango

 

 

Prechladnutie a zápaly hrdla

 

Najhoršie obdobie chorôb už snáď máme za sebou, no pred nami je ešte bláznivý apríl. Aké šťavy vás pomôžu postaviť na nohy pri prechladnutí? Zamerajte sa na vysoké dávky vitamínu C, betakarotén, zinok. Aj napriek nie príliš vábnej vôni a chuti sú jednotkou v boji proti zápalom cibuľa a cesnak. Netrúfate si? V týchto kombináciách ich do seba určite dostanete jednoduchšie:

 

3 mrkvy

1 petržlen

2 strúčiky cesnaku

1 paprika

3 paradajky

½ cibule

80 g kapusty

1 pomaranč

1 grapefruit

100 g jahôd

4 mandarínky

½ manga

1 jablko

 

Imunita ako skala

 

Alebo sa zamerajte na prevenciu, vďaka ktorej predchádzajúce štyri recepty ani nebudete potrebovať. Prirodzenú obranyschopnosť tela podporia vitamíny C, B, D a A.

 

1 strúčik cesnaku

2 mrkvy

1 cvikla

 

2 mrkvy

petržlenová vňať

5 reďkoviek

1 pomaranč

1 grapefruit

kúsok zázvora

1 jablko

hrsť čiernych ríbezlí

70 g jahôd

 

Zápcha

 

Nevyvážená strava chudobná na vlákninu, málo pohybu a zlý pitný režim sú častými pôvodcami črevných problémov. Čo sa deje v tele človeka, ktorý sa pravidelne nevyprázdňuje? Zadržiavanie stolice znamená aj nedobrovoľné zadržiavanie toxínov v organizme. Nešetrným preháňadlám z lekárne sa môžete oblúkom vyhýbať, pretože od zápchy vám uľavia nasledovné kombinácie štiav:

 

hrsť žeruchy

2 mrkvy

3 kelové listy

hrsť špenátu

½ uhorky

3 paradajky

1 hruška

menší strapec hrozna

½ jablka

5 sliviek

hrsť cviklových listov

2 jablká

 

 

Krásne vlasy a zdravá pokožka hlavy

 

Vaša koruna krásy môže byť po dlhej zime oslabená, krepovitá, bez lesku a energie. Alebo vlasom dávate zabrať nešetrnými chemickými farbami? Okrem výživy v podobe olejov doprajte telu železo, zinok, b-komplex a vitamín E.

 

2 paradajky

½ šalátovej uhorky

3 listy kelu

2 jablká

1/2 hlávkového šalátu

½ cvikle

1 jablko

1 mango

1 broskyňa

 

4 mandarínky

100 g malín

 

 

 

Menštruačné problémy

 

U niektorých z nás menštruácia príde a odíde takmer bez povšimnutia, iné pociťujeme zmeny nálad, nervozitu, bolesti, zhoršenú kvalitu vlasov a pokožky, problémy so stolicou, zavodňovanie a mnoho ďalších nepríjemných sprievodných javov. I v tomto prípade dokáže pitie čerstvých ovocných a zeleninových štiav pomôcť. Aby nápoje dokázali splniť svoju úlohu, začnite ich piť už niekoľko dní pred príchodom menštruácie.

 

½ sladkého zemiaku

½ póru

1 jablko

2 mrkvy

1 červená paprika

2 paradajky

150 g jahôd

1 hruška

1 jablko

½ ananásu

150 g malín

 

 

Anémia

 

Chudokrvnosť je problém s ktorým sa často stretávajú najmä ženy. Anemický človek nemá dostatočný príjem alebo absorbciu železa a kyseliny listovej. Následkom toho v tele dochádza k nedostatočnej tvorbe červených krviniek.

U žien sa môže anémia objaviť aj krátkodobo, po silnej menštruácii. Ak patríte do skupiny s týmto problémom, zaraďte do svojho pitného režimu tieto šťavy:

 

 

½ cvikle

2 mrkvy

50 g kelu

100 g červenej kapusty

2 mrkvy

50 g petržlenovej vňate

 

200 g jahôd

1 jablko

1 broskyňa

 

100 g malín

100 g čučoriedok

1 jablko

 

Problémy spomenuté v dnešnom článku sú iba malou prezentáciou toho, čo dokáže riešiť sila prírodných štiav z čerstvého ovocia a zeleniny.

Podľahnete ich čarovnej liečivej schopnosti?

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Náhradný Termin


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 150€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli. Za odpovede dostanete od nás malý darček priamo na pobyte - platí pre nových účastníkov :

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ:
ánonie


Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC