. Rozhovor s Bertou Staškovou: Spojenie s prírodou je pre nás bezpodmienečné a nenahraditeľné, akýmkoľvek dostupným spôsobom • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Rozhovor s Bertou Staškovou: Spojenie s prírodou je pre nás bezpodmienečné a nenahraditeľné, akýmkoľvek dostupným spôsobom

Berta je osoba, ktorá na seba rozhodne nepotrebuje pútať pozornosť hneď na prvú. Na začiatku možno len netradičným menom 🙂 Je to však aktívna a inšpiratívna žena, ktorej znalosti som rada objavovala každým ďalším dňom detoxpobytu. Patrí k tým málo šťastným, ktorí robia to, čo milujú a na výsledkoch je to vidieť, posúďte sami a inšpirujte sa jej skvelým receptom na liečivú bylinnú masť 🙂

1. Prvýkrát si sa môjho detoxpobytu zúčastnila v roku 2019. Mala si už predtým s hladovkami nejaké skúsenosti? Ak áno, prečo si sa rozhodla pre zmenu ?

Áno, niekedy pred 15 rokmi som náhodou našla v ženskom časopise návod na tento druh detoxu a išla som bez váhania na to. Ten týždeň bol nezabudnuteľný, ale aj neopakovateľný. Druhý, tretí… krát to boli už len týždne “bez jedla”. A detox podľa mňa nie je len o tom, že neješ. Podstatné je zastaviť sa, vedome vnímať kažú chvíľku, každý moment, svoje telo…, a to sa mi už v bežných dňoch akosi samej nedarilo. Nuž a vlani som zase náhodou 🙂 našla tvoju ponuku a tak som zas bez váhania išla na to 🙂  

2. Bolo niečo, čoho si sa aj po viacerých skúsenostiach s hladovkou obávala? Naplnil pobyt tvoje očakávania?

Myslím, že ani nie, neobávala som sa ničoho. Už som vedela, že týždeň nejesť je o rozhodnutí, s ktorým nemám problém. A pridanú hodnotu spomalenia, vnímania, očisty vo viacerých zmysloch slova, tú som určite našla.  

3. S akým pocitom z pobytu si odchádzala? Je niečo z pobytu (aktivita, poznatky, detoxikačné aktivity,..), ktoré si si preniesla aj domov do ďalšieho života a ďalej v nich pokračuješ, resp. zmenilo sa po ňom niečo v tvojom živote ?

Domov som sa vrátila v stave ľahkej eufórie, ktorú som sa snažila udržať si čo najdlhšie. Vieš, taký ten pocit, keď sa dívaš okolo seba a usmievaš sa, a ani celkom nevieš prečo 🙂

4. Čo by si odkázala ľuďom, ktorí stále váhajú či sa detoxpobytu zúčastniť a hľadajú si výhovorky, prečo by to mali ešte odložiť ? 🙂

Som presvedčená, že veci máme robiť vtedy, keď ich vnútorne cítime. Tak nejak intuitívne. Ak o niečom váham, asi na to nie je ten správny moment. Treba sa však vždy úprimne pozrieť na dno svojej duše, či to náhodou nie je len lenivosť a pohodlnosť :-))) Tiež si však myslím, že mnohé veci máme nechať na tých, ktorí to vedia, auto si opraviť nedokážem, tak šup s ním do servisu. Detoxovať sám (z akýchkoľvek dôvodov) nedokážem, tak šup na detox pobyt!     

5. Počas tvojho detoxpobytu som mala možnosť  trošku nahliadnuť aj do tvojej práce. Čomu sa teda profesne venuješ vo svojom živote?

Môj život je úzko spätý s prírodou a s lesom. Patrím medzi šťastných, ktorí robia to, čo vyštudovali a ešte ich to aj baví a dokonca aj živí 🙂 Venujem sa lesníctvu v jeho najširšej škále, manažérsky i prakticky, aj v jeho “soft” verziách, ako je lesná pedagogika a lesná terapia.

6. Vďaka tomu, že si bola na pobyte, objavila som aj tvoju útlu, zato výnimočnú knižku, ktorá  som nie raz použila ako inšpiráciu pri vedení detí v bylinkových táboroch. Predstav nám ju prosím 🙂

Knižka Lesný pedagóg do vrecka vznikla už pred deviatimi rokmi ako pomôcka pre lesných pedagógov. Je to súbor hier a aktivít pre zážitkové učenie o lese a prírode. Už uplynulo dosť času, vzniklo dosť nového materiálu a tak na tento rok mám v pláne druhé, rozšírené vydanie, ktoré bude obohatené aj o aktivity lesnej terapie. Chcem, aby kniha slúžila nielen lesným pedagógom, ale aj učiteľom, vychovávateľom, či rodičom. Uvidíme, či to tento rok stihnem, ale veď ty to vieš najlepšie, že vydať knihu chvíľu trvá 🙂  

7. Je evidentné, že si absolútne prepojená s prírodou… dôkazom toho je aj tvoja Sirupáreň.  Aký je to projekt? Prečo vznikol a kedy? 

Projekt Lesný kúpeľ, ktorý som spustila minulý rok, zahŕňa  moju Sirupáreň, kde sa teším z blahodárnej sily bylín a stromov a vyrábam z nich sirupy, lekváre, sušené byliny, plody… Druhou časťou, ktorá sa práve deje 🙂 je terapia Shinrin Yoku, teda z japončiny “lesný kúpeľ”, kde ako certifikovaný teraput učím ľudí vrámci lesných terapií spoznať a využívať nekonečnú liečivú silu lesného prostredia. Určite radi privítame každého, kto chce bližšie spoznať dušu lesa. A pri tom možno aj tú svoju 🙂 

8. Ktoré produkty zo Sirupárne sa tešia najväčšej obľube zákazníkov a kde môžeme tvoje výrobky nájsť?

V minulom roku som spracovala 23 druhov bylín, od agátu až po zlatobyľ. Ako prvý zmizol jedľový a smrekový sirup, tam už musíme čakať na novú sezónu 🙂  Záujem je aj o ďatelinu, tá je vynikajúca pre ľahšie zvládanie nepohodlia v klimaktériu, Ale aj lipa, tymián, šalvia, arónia, plody bazy… Favoritom medzi lekvármi je zas šípkový, niet divu. Nuž a na teplejšie jarné a letné dni máme pripravené husté ovocné sirupy z marhule, čerešne, hrušky… a nájdete ich u nás na “dvore”, u našich dobrých priateľov na Ranči Klokočina v Klokočove (na Zemplínskej šírave) a v Košiciach na Moldavskej v Pekárni Remetské Hámre. A všetky info aj na FB sirupáreň.

9. Prezradíš nám tvoj  recept na bylinnú tinktúru alebo sirup, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti alebo domácej lekárničke?

Tých, čo by nemali chýbať, je určite veľa. Spojenie s prírodou je pre nás bezpodmienečné a nenahraditeľné, akýmkoľvek dostupným spôsobom. Za tie desaťtisíce rokov sme zabudli, že my, ľudia, sme rovnocennou súčasťou prírody, tak isto ako dub, slimák, či přhľava. A vynikajúcou súčasťou lekárničiek sú aj bylinné masti, a tu je návod na výrobu jednej z nich.  Jej blahodarné pôsobenie začína už tým, že sa vyberiete do lesa, kde si z kmeňov smreka, či jedle nazbierate živicu. Živicu tvoria stromy na svoju ochranu, pri poranení vyteká zo živičných kanálikov a zaceľuje poranenia. Je mimoriadne prospešná aj pre nás, obsahuje veľa éterických olejov, je antibakteriálna a dezinfekčná, výborne hojí rany a pomáha pri reumatických a svalových bolestiach, ale aj dýchacích problémoch. Je hrejivá a používa sa aj na vytiahnutie hlbokých triesok a malých abscesov. Na začiatku je tekutá, časom stvrdne a vyzerá ako hrčky na kôre stromu. Keď ich odlomíte, a privoniate, určite viete, že to je ono 🙂 Zbierajte len tvrdnú živicu, tú tekutú potrebuje strom ešte pre seba. Ďalšia výborná vec je vybrať sa k včelárovi, od ktorého si kúpite včelí vosk (a popritom aj med, či propolis…) Vosk sa dá kúpiť aj v rôznych obchodoch, ale včelár je včelár. Ďalšou ingredienciou je olivový olej. Nuž, v našich zemepisných šírkach nám neostáva iné, ako supermarket, v lepšom prípade dobrý bio obchod, ale keď budete v lete na juhu, spomeňte si a skúste pohľadať miestneho výrobcu. Do  tejto masti je fajn pridať aj kvety nechtíka či rumančeka, zasejete na jar, ono to potom už rastie skoro samé 🙂 V malom kastróliku mierne zohrejte 100 g olivového oleja, pridajte 2 polievkové lyžice sušených kvetov a 40 g živice a lúhujte pri veľmi nízkej teplote 2-3 hodinky a potom nechajte odpočívať najlepšie do druhého dňa. Opäť zohrejte, prefiltrujte cez veľmi jemné sitko alebo gázu a pridajte 20 g čistého včelieho vosku. Keď sa úplne rozpustí, nalievajte do sklenených téglikov.

Hotovo! Vonia krásne a má príjemnú konzistenciu. A ešte jeden tip na záver: živice na prstoch sa ľahko zbavíte olejom, keďže látky obsiahnuté v nej sú v oleji ľahko rozpustné!  

 

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín

Náhradný Termin

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Ako by ste očíslovali svoju fyzickú kondíciu na škále 1-5 ako v škole, pričom 1= najlepšie? Pomôže nám, ak nám napíšte akému športu sa venujete a ako často, aby sme vedeli prispôsobiť náročnosť cvičenia podľa prihlásených účastníkov.

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 240€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli: (platí pre nových účastníkov)

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ alebo si faktúru uplatniť v účtovníctve. Ak odpoviete áno, napíšte nám, prosím, do kolónky nižšie, aký text má obsahovať potvrdenie o absolvovaní pobytu pre vášho zamestnávateľa, nakoľko každý zamestnávateľ si určuje iné podmienky. Alebo nám tento text napíšte dodatočne na info@detoxpobyt.sk najneskôr týždeň pred nástupom na pobyt.
ánonie

Poznámka k poukazu:

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC


Pre overenie označte Kamión.