Detoxikačná sila bylín z našich lesov a lúk

Detoxikačná sila bylín z našich lesov a lúk

Detoxikačná sila bylín z našich lesov a lúk

Pridané od Detoxpobyt | 19. júla 2017
detoxpobyt-bylinkynadetox

Na svete prakticky nenájdete bylinu, ktorá by nemala svoje využitie. Každá z nich pomáha riešiť choroby a rôzne fyzické i psychické problémy. Niektoré nám príroda venovala preto, aby sme svoje telo mohli očistiť od všetkého zlého. Viete ktoré byliny z našich lesov a lúk môžete použiť pri detoxikácii?

Pre bylinky a rastliny vhodné na čistenie tela nemusíte chodiť ďaleko. Väčšinou sa stačí poobzerať okolo seba. Ruku hore, kto na záhrade nebojuje s púpavou alebo žihľavou?

Detoxikácia pomocou bylín je prirodzená, účinná, dostupná a jednoduchá. Väčšina z týchto prírodných upratovačov je dokonca považovaná za burinu a bežne o ne zakopávame niekoľko krát denne.

 

Ktoré byliny majú detoxikačné účinky?

 

Pŕhľava dvojdomá

Kráľovná polí, lúk, lesov a záhrad, často označovaná za otravnú burinu -to je Pŕhľava dvojdomá alebo inak žihľava. Pomenovanie burina si rozhodne nezaslúži, pretože žihľava je považovaná za pŕhlivý všeliek.

Čo všetko dokáže detoxikovať?

 • čistí a riedi krv,
 • čistí obličky, pečeň, močové cesty.

Žihľava je výnimočná vysokým obsahom železa, horčíka, vápnika, vitamínu C, B a A. Okrem toho obsahuje dôležité kyseliny, triesloviny a chlorofyl. Okrem čistiacich účinkov tak pomáha aj proti chudokrvnosti a zápalom. Pozitívne vplýva na ľudí s alergiou a kožnými problémami, podporuje metabolizmus a pomáha regenerovať bunky. Pŕhľava je mimoriadne vhodná aj pre diabetikov, pretože jej pravidelné užívanie znižuje hladinu cukru v krvi.

Najväčšiu silu majú na jar mladé výhonky rastlinky. Čaj si môžete pripraviť priamo z čerstvých lístkov a zvyšok úrody starostlivo usušiť do zásoby. Pre dokonalé prečistenie tela sa odporúča piť 3 šálky žihľavového čaju po dobu 3 týždňov. Pozor, potom si dajte v pití prestávku!

Ak vás čaj omrzí, vyskúšajte pŕhľavovú polievku, prívarok alebo nátierku. Typické pŕhlenie sa stratí sparením rastlinky.

 

Púpava lekárska

Púpava je postrachom každého záhradkára, ktorý sa snaží o dokonale zelený trávnik. Vedeli ste ale ako veľmi je pre nás užitočná?

Toto žlté zlato je plné vitamínov A, B, D, K, minerálov ako železo, vápnik, zinok, draslík, meď, kyseliny listovej a vlákniny.

Na liečenie sa dá žúžitkovať celá rastlinka – kvety, listy, stopky i koreň.

Účinky púpavového čaju sú:

 • čistí telo od toxínov – najmä obličky, močový mechúr a krv,
 • stimuluje činnosť pečene,
 • znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a odkysluje žalúdok,
 • pôsobí ako prevencia proti rakovine.

Mladé púpavové listy a kvietky môžete pokojne pridať do šalátov, smoothie alebo na chlebík.

 

Rebríček obyčajný

Rebríček môžete poznať pod ľudovým názvom myší chvost. Pri detoxe vás odvodní a prečistí obličky spolu s celým močovým aparátom. Nezabúdajte preto na pravidelný pitný režim.

Myší chvost je vhodný aj na:

 • prečistenie krvi,
 • podporu imunity, srdca a ciev,
 • riešenie problémov s menštruáciou a kožných problémov.

 

Pýr plazivý

 

 

Pýr plazivý zväčša nájdete ako jednu zo zložiek čajových detoxikačných zmesí. Aj táto bylina má silné močopudné účinky. Čistí krv, žlčník, slezinu, močové cesty aj pečeň. Obsahuje minerály, vitamíny A a B, silice, triticín a iné.

Rastlín, ktoré majú čistiaci účinok je omnoho viac. Vyskúšať môžete aj koreň Lopúcha, mladé výhonky Brezy, Vres, Nechtík lekársky, Potočnicu lekársku, Lucernu siatu, Ibiš a mnoho ďalších.

 

Aj keď dnešný článok upriamuje pozornosť skôr na detoxikáciu pomocou čajov, niektoré byliny sa na čistenie tela využívajú v iných formách. A preto nesmieme zabudnúť na silákov –Cesnak medvedíPestrec mariánsky.

 

Pre niekoho je práve Cesnak medvedí skutočným symbolom jari. Na miestach kde rastie ho spravidla nájdete skôr po čuchu, až potom ho uvidíte. Lesom kde rastie sa totiž tiahne výrazná, cesnaková aróma. Táto mimoriadne univerzálna rastlinka čistí žalúdok, obličky, močové cesty, črevá aj krv a to dobre poznajú medvede, ktoré si naň po dlhom zimnom odpočinku chodia pochutnávať. Okrem toho poupratuje aj vo vašich pľúcach a prieduškách. Ak patríte medzi fajčiarov je dobré vedieť, že medvedí cesnak znižuje vplyv škodlivého nikotínu na telo.

Medvedí cesnak má silné antibakteriálne účinky, zmierňuje problémy so spánkom, podporuje pamäť a zdravie ciev.

Najväčšia sila Pestreca mariánskeho je ukrytá v jeho semenách, ktoré sa konzumujú rozdrvené. Pestrec upratuje v pečeni a zároveň sa stará o regeneráciu žlčníka.

 

Očista bylinnými čajmi vám ponúka 2 varianty:

 • Čaj z jednej byliny – výhodou je že si bylinku môžete natrhať sami a zber vám zabezpečí aj psychickú očistu v prírode, ušetríte peniaze a viete na akom mieste rástla.Pozor si dávajte na dávkovanie byliny a v prípade ak trpíte nejakým ochorením, poraďte sa o vhodnosti danej byliny s odborníkom. Nie každá bylina je vhodná pre každého. Napríklad ak trpíte poruchou zrážanlivosti krvi, nesiahajte po bylinách ktoré riedia krv.
 • Namiešané detoxikačné zmesy – obsahujú zmes bylín s čistiacim a regeneračným účinkom, uvedené je presné dávkovanie a spôsob prípravy.

 

Vaše telo začalo vysielať varovné signály a vy premýšlate, akým spôsobom ho očistiť? Ak sa vám zdá byť detoxikácia čerstvými zeleninovými a ovocnými šťavami nad vaše sily, skúste očistu bylinami. Je dostupná, lacná a príjemná. Kombinácia bylinných zmesí a zdravého jedálnička je tiež jednou z foriem očisty tela.

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Súvisiace Blogy

detoxpobyt.sk_hrubecrevo
Pridané od Detoxpobyt | 10. februára 2018
Ako detoxikovať hrubým črevom
Kto by povedal, ako úzko súvisí silná imunita so zdravým a bezproblémovým chodom hrubého čreva. Naše telá sú nesmierne dômyselne vykonštruované, orgány sú na seba dokonale napojené a vzájomne sa ovplyvňujú. Hrubé...
detoxpobyt.sk_malachov
Pridané od Detoxpobyt | 5. februára 2018
Detox podľa Malachova
Genadij Petrovič Malachov je známy ruský terapeut. Zameriava sa na očistu organizmu prostredníctvom liečebnej sily prírody, múdrosti ľudského tela a vedomej mysle. Podľa jeho teórie choroby do života človeka vstupujú z viacerých...
detoxpobyt.sk_stavy
Pridané od Detoxpobyt | 1. februára 2018
Význam ovocných a zeleninových štiav pri detoxikácii
Význam ovocných a zeleninových štiav pre očistu tela je dobre známy po celom svete. V západnej Európe sa liečenie pomocou ovocia a zeleniny stalo súčasťou lekárskej a liečiteľskej praxe už v 19. storočí. Kedy by...

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno*

Adresa*

Telefón*

Termin

Náhradný Termin

Dátum narodenia

Ak ste sa už na našom pobyte zúčastnili, uveďte, prosím, termín:

Choroby alebo zdravotné problémy:

Alergia na zeleninu/ovocie (nižšie vypíšte druhy zeleniny a ovocia, na ktoré máte alergiu

Evidenčné číslo vozidla:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 60€
ánonie

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli :

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.

Please leave this field empty.