. Šankhaprakšalána alebo Várisara • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Šankhaprakšalána alebo Várisara

Absolvujem ju 2x ročne vždy na jar a jeseň a nedám na ňu dopustiť. Zopár rád po osobných skúsenostiach:

– nechajte si procedúru na víkend
– neabsolvujte v tento deň návštevy (pochopíte neskôr 🙂
– voda má byť slaná ako presolená polievka, viac netreba
– po procedúre zostaňte v teple
DRŽÍM PALCE!!! Je to tá najlepšia očista konečného tráviaceho traktu, akú poznám. Aj v zime uvidíte kôstky z májových čerešní :)))
Šankhaprakšalána  alebo Várisara
Znamená ,,Gesto ulity “, pretože voda prechádza tráviacou trubicou ako jednoduchou ulitou. Je to základná jogová technika. Je prekvapujúce, že o tomto prečisťovacom cvičení nenachádzame žiadnu zmienku v komerčne tak rozsiahlej jogovej literatúre vydanej na Západe, nenachádzame ani najmenšiu stopu technického popisu. To opäť dokazuje, že jogu je nutné ešte objavovať! TU popisovaná technika predstavuje syntézu rôznych vylučovacích metód.

Príprava
Ohrejte vodu, do ktorej  pridáte himalájsku soľ (jedna nie úplne plná polievková lyžica na jeden liter vody). Voda musí byť slaná, v opačnom prípade by bola osmoticky absorbovaná  sliznicou a vylúčená normálnou cestou vo forme moču a nie konečníkom. Ak sa vám zdá byť voda príliš slaná, je možné jej koncentráciu znížiť na prijateľnejšiu mieru asi ako presolená polievka.

Vhodná  doba 
Najvhodnejšia doba je ráno nalačno. Počítajte s tým, že celá očista trvá dlhšie ako 2 hodiny, preto je na to vhodné nedeľné ráno. Tento ani budúci deň nevykonávajte žiadne asany ani iné cviky.

Ako postupovať? 
Nasleduje schéma celého priebehu prečisťovania, okrem pohybov potrebných na zabezpečenie priechodu vody tráviacou trubicou, ktoré budú uvedené a popísané ďalej.
1. Vypite pohár teplej  slanej vody (ako  teplota polievky)
2. Ihneď potom predpísané cviky
3. Vypite ďalší pohár vody a vykonajte sériu cvikov
Striedavo pite vodu a vykonávajte cvičenia. Na rozdiel od vamanadhautí, kedy sa voda hromadí v žalúdku (čo vyvoláva nauzeu – pocit na vracanie), počas šankhaprakšálany voda prechádza ihneď do  tráviacej trubice bez toho, aby spôsobovala zdvíhanie žalúdka. Pokračujte striedavo v pití a cvičení, kým nevypijete celkom 6  pohárov. Potom je potrebné ísť na stolicu. K prvému vyprázdneniu dôjde takmer okamžite. Po normálnych výkaloch, tvarovaných, nasleduje stolica mäkšia,  potom tekutá (žltkastá). Keď k vyprázdneniu nedôjde IHNEĎ, alebo najneskôr do piatich minút, znovu vykonávajte cviky, tentoraz bez pitia vody, potom sa vráťte na WC. Ak ani potom nedochádza k vyprázdneniu, nechytajte paniku a cviky opakujte dovtedy, kým to nepôjde, hlavne neprestávajte. Môžete si skúsiť masírovať brucho, urobiť sviečku v ľahu, drepy a pod. aby sa črevá rozhýbali. Ak by sa ani potom nedostavil  výsledok, treba navodiť vyprázdnenie pomocou klystíru  s obsahom 1 litra zavedeného obvyklými prostriedkami (klystír, irigátory). Je potrebné, aby sa vytvoril efekt sifónu, ako náhle vyjde prvá stolica a sifón nie je prerušený, ostatné už pokračuje automaticky. Rada: zakaždým, keď idete na WC a použijete toaletný papier, vymyte si konečník vlažnou vodou, osušte ho, prípadne ho natrite olivovým (alebo iným) olejom, aby ste predišli podráždeniu spôsobené soľou. U niektorých citlivých jedincov môže toto podráždenie vyvolať nepríjemné pocity, ktorým sa však dá ľahko zabrániť. Po prvej stolici je treba znova vypiť pohár teplej slanej vody, vykonať cviky, potom ísť na WC, kde zakaždým dôjde k vyprázdneniu. Ďalej striedavo vykonávajte: pitie – cviky – WC, kým voda nevychádza tak čistá, ako bola na začiatku. Podľa stupňa nánosu v črevách, to zodpovedá vypití  10 až 14 pohárov, zriedka viac. Ak ste  spokojný s výsledkom, teda ak je  voda  podľa vás dostatočne čistá, môžete:

• Buď prestať, v tomto prípade pôjdete v nasledujúcej hodine ešte niekoľkokrát na toaletu – to je jediná nevýhoda
• Alebo vypiť tri poháre vlažnej neslanej vody. To  preruší sifón a úplne vyprázdni žalúdok.

Príčiny neúspechu
Ak po vypití napríklad štyroch pohárov cítite, že obsah žalúdka neprechádza normálne do tráviacej trubice, čo vyvoláva pocit preplnenia až nevoľnosti, znamená to, že hrdlo vrátnika sa neotvára tak, ako by sa malo. Ešte nie je všetko stratené: zopakujte dvakrát alebo trikrát sériu cvikov bez pitia vody. Vymiznutie pocitu nevoľnosti znamená, že je priechod otvorený. Akonáhle sa sifón vytvorí, môžete už bez problémov pokračovať v postupe. Môže sa  však stať, že u niektorých osôb plynová bublina vzniknutá kvasením  zabráni vytvoreniu sifónu. V tomto prípade stačí rukami stlačiť brucho. V najnepriaznivejšom prípade, to je, že by voda vôbec nevyšla zo žalúdka, sú dve riešenia:
1. Podráždite koreň jazyka tromi prstami ruky a vyvoláte reflex vracania
2. Nerobiť nič …, voda sama vyjde vo forme moču
Po cvičení je potrebné si oddýchnuť, zostať v teple,  vyhnúť sa podchladeniu.

Prvé jedlo 
Po šankhaprakšálane je potrebné bezpodmienečne dodržiavať nasledujúce pokyny:
• Jesť najskôr pol hodiny po cvičení, najneskôr jednu hodinu po skončení. Je výslovne zakázané nechať tráviacu trubicu prázdnu dlhšie než hodinu.
• Prvé jedlo má obsahovať: Bielu ryžu (teda nie ryžu prírodnú, ktorej buničina by dráždila črevnú sliznicu) varenú vo vode až rozvarenú: Varená ryža sa má v  ústach rozplývať.  Môže sa podávať s paradajkovou omáčkou, trochu osolená, ale bez korenia. Možno ju doplniť dobre uvarenou šošovicou alebo karotkou. Súčasne ryžu musíme zjesť aspoň 4dkg masla alebo kokosového oleja, olivového oleja a pod. Môžete ho buď nechať rozpustiť na ryži, alebo zjesť po lyžičkách. V Indii sa používa jedine “ABC” (rozpustené maslo), ktoré sa vmieša do ryže.
• Ryža sa nesmie variť v mlieku. 24 HODÍN po šankhprakšálane nie je dovolené piť mlieko ani jesť jogurt. Okrem toho, počas týchto 24 HODÍN sú zakázané kyslé pokrmy a  nápoje (jeden z dôvodov, prečo je zakázaný jogurt), ovocie a surová zelenina. Chlieb je dovolený pri druhom jedle, ktoré nasleduje po cvičení. Je možné jesť všetky tvrdé a polotvrdé syry, ako napr. Eidam, ale sú zakázané tvaroh, kvasené syry, ako napr. Camembert.
• Po 24 hodinách sa môžete vrátiť k svojmu normálnemu stravovaciemu režimu, vyvarujte sa však nadmerného množstva mäsa.

Nápoje 
Následkom požitia slanej vody sa časť tekutín vášho organizmu osmózou dostane do tráviacej trubice. To je súčasťou prečisťovacieho procesu. Po tomto cvičení je teda normálne pociťovať veľký smäd. Pred prvým jedlom nepite žiadnu tekutinu ani čistú vodu, inak by ste sifón neprerušili a pokračovali by ste v chodení na toaletu. Naopak. počas prvého jedla a po ňom môžete piť vodu, alebo ľahké odvary (napr. kombinácia lipového kvetu a mäty), minerálnu vodu bez alebo len s malým obsahom kysličníka uhličitého. Nie je snáď treba  ani dodávať, že alkohol, ktorý nepijeme ani v bežnom živote, je počas 24 HODÍN, ktoré nasledujú po cvičení, prísne zakázaný.
Nikoho neprekvapí, že sa stolice objavia až  po 24 alebo 36 hodinách. Prvá stolica bude zažltnutá bez zápachu ako u dieťaťa.
Toto cvičenie sa má vykonávať najmenej dvakrát za rok. Priemerná frekvencia by mala byť štyrikrát do roka, pri zmene ročných období. Tí, ktorí chcú byť dôkladní, môžu cvičenie robiť jedenkrát za mesiac. Záleží to od chuti a odvahy  každého jednotlivca. Toto cvičenie naozaj nie je nepríjemné, aj keď poznáme príjemnejšie spôsoby zábavy. Nenechajme sa ovplyvňovať popisom: najmenej príjemné je piť  slanú vodu, zvyšok už nie je nič. Avšak, pre labužníkov navrhujeme pripraviť Ľahký bujón z póru alebo inej zeleniny, ktorý iste bude chutnejší  než teplá slaná voda. Niekto dokonca používa polievkové kocky.

Blahodarné účinky 
Prvoradý účinok sa týka vylučovania: dôjde k úplnému odstráneniu usadenín, ktoré pokrývajú sliznicu hrubého čreva. Je ohromujúce, do akej miery môže byť črevo zanesené. Ľudia,  ktorí sa domnievali, že nemajú zápchu  a že takmer každý deň chodili na stolicu, s prekvapením našli  vo vylúčených hmotách čerešňovú kôstku prehltnutú pred niekoľkými mesiacmi! Čo k tomu dodať? Pacienti jogovej nemocnice v Lónavle, ktorí sú liečení jogou pod vedením lekárov, žasnú, keď zistia, čím všetkým môžu byt čreva pokryté v priebehov mesiacov, nieto po roku. Je neuveriteľné, že ľudia môžu nosiť vo svojich útrobách toľko odpadov! Prekvapuje Vás, že sa celý organizmus, v pravom slova zmysle intoxikuje takto vylučovanými jedmi? Nepovažujte tieto slová za príliš silné! Je málo lákavé pripomínať si takú situáciu, no ešte menej lákavé sa v nej nachádzať.
Vykonávajte teda  šankhaprakšálanu, zbavujte sa  všetkých nánosov, ktoré znečisťujú Vašu tráviacu trubicu. Blahodarné účinky sa neobjavia zo dňa na deň: ich bezprostredné výsledky nie sú závratné. Ale čoskoro sa objavia sviežosťou dychu, lepším spánkom, ústupom vyrážky z tváre a tela. Keď si zvolíte hypotoxickú stravu, teda bez nadmiery mäsa, dôjde k vymiznutiu telesného pachu, ktorý niekedy býva veľmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť sa prečistí. Toto cvičenie nie je iba negatívne, čiste,, vylučovacie “: je takisto tonizujúe. Stimuluje pečeň – čo sa prejaví na farbe stolice – ostatných žľazách patriacim k tráviacemu SYSTÉMU, predovšetkým pankreas. Prečistenie tráviacej trubice má za následok správny metabolizmus , čo spôsobuje, že chudí sa udržiavajú a tí, ktorí majú kilá navyše chudnú.

Kontraindikácie 
Kontraindikácii nie je veľa.
Ľuďom, ktorí majú žalúdočné vredy, si samozrejme musia  šankaprakšálanu odriecť a  počkať na uzdravenie, než sa jej podrobia. To isté platí o ľuďoch, ktorí majú  akútne choroby tráviaceho traktu, ako napr. úplavica, hnačka, akútny zápal hrubého čreva – kolitídu (chronickú kolitídu možno naopak týmto cvičením, vykonávať len mimo kritické obdobia), akútne zápaly slepého čreva. Tieto kontraindikácie však nie sú absolútne.
K tomu, aby voda prešla celou tráviacou trubicou, stačí vykonať nasledujúce štyri cviky. Každý cvik sa musí opakovať štyrikrát striedavo na každú stranu, a to  v dosť rýchlom rytme: Cela séria netrvá dlhšie ako jednu minútu.

Popis jednotlivých cvikov 
V nasledujúcich kapitolách sú uvedené cviky, ktoré je  potrebné  vykonávať  počas Šankhaprakšálany.

Prvý cvik
Východiskové postavenie: Mierny stoj rozkročný, chodidlá asi 30 cm od seba, prsty rúk sú prepletené, dlane otočené nahor. Narovnajte chrbát, dýchajte normálne. Bez toho aby ste otočili hrudník, ukloňte sa najskôr doľava, znova sa vzpriamte hneď sa  ukloňte na druhú stranu. Tento cvik opakuj štyrikrát, to je osem  úklonov striedavo vľavo vpravo, čo potrvá celkovo asi 10 sekúnd. Tieto pohyby otvoria vrátnik pri každom úklone časť vody vyjde zo žalúdka smerom ku dvanástniku a  tenkému črevu. (2 obrázky).

Druhý Cvik
Tento cvik spôsobuje postup vody v tenkom čreve. Východiskové postavenie je rovnaké, teda mierny stoj rozkročný, upažte pokrčte ľavú  až sa ukazovák  a palec dotknú pravej kľúčnej kosti. Potom vykonajte rotáciu trupu, ponaťahujte pravú pažu  čo najďalej dozadu: pozeráte na konce prstov. Nezastavujte sa, ale  vráťte sa hneď do  východzieho postavenia. Potom vykonajte pohyb na opačnú stranu. Tento cvik opakujte štyrikrát, t.j. osem pohybov striedavo vpravo vľavo. Celková doba trvania 10 sekúnd.

Tretí cvik
V tenkom čreve bude voda postupovať pri ďalšom cviku: vykonajte variantu kobry podľa obrázku. Zeme sa dotýkajú iba prsty nôh a dlane,  stehná teda zostávajú nad podložkou. Chodidlá sú od seba vzdialené asi 30 cm (dôležité). Keď zaujmete polohu, otočte hlavu, ramená a trup tak, aby ste videli opačnú pätu (pri otáčaní  vpravo sa teda pozeráte na ľavú pätu). Nezastavujte sa, vráťte sa hneď do východzieho postavenia a zopakujte to na druhú stranu. Tento cvik opakujte štyrikrát, t.j. osem otočení striedavo vpravo vľavo. Celková doba trvania: 10 – 15 sekúnd.

Štvrtý cvik
Voda, ktorá postúpila až na koniec tenkého čreva, je ďalej  vedená traktom hrubého čreva pri poslednom štvrtom cviku. Hoci je najzložitejší zo série, je dostupná všetkým cvičencom, s výnimkou osôb, ktoré majú problémy s kolenami alebo s meniskom. Tieto osoby používajú variantu popísanú na záver. Východiskové postavenie: drep, chodidlá  sú vzdialené asi 30 cm, päty sú vytočené von, takže sú pod stehnami nie pod zadkom: ruky sú položené na kolenách vzdialených od seba asi 50 cm. Otočte trup vpravo, kľaknite si na ľavé koleno, pred pravé chodidlo. Dlane striedavo stláčajú PRAVÉ stehno k ľavej strane, ľavé k pravej strane, tak aby stehná stlačili polovicu brucha, tým aj tráviaci trakt. Pozerajte sa vzad, aby  zosilnelo torzo trupu a stláčali brucho. Zatiaľ čo v predchádzajúcich cvičeniach nezáležalo veľmi na tom, či začnete na ľavú alebo na pravú stranu – pre toto cvičenie Je vhodnejšie stlačiť najskôr pravú stranu brucha a tým predovšetkým vzostupný tračník. Obrázok C ukazuje pohyb vykonaný na druhú stranu. Ako všetky predchádzajúce, aj tento cvik sa vykonáva štyrikrát, t.j. osem pohybov striedavo vľavo a vpravo. Celková doba trvania: 15 sekúnd.

Iný  variant  štvrtého cviku
Ak štvrtý cvik nie je uskutočniteľný, môžete dosiahnuť podobný  výsledok pomocou varianty používanej, aj keď  pred tým ste jogu nikdy nerobili. Tento pohyb je odvodený z ardhamatsjéndrásany. Pozrite sa pozorne na obrázok: všimnite si, že noha je jednoducho umiestnená na vnútornej  strane stehna, nie na vonkajšom, ako je to v prípravnej  polohe pre ardhamatsjéndrásanu. Rameno sa nedoťahuje čo najbližšie ku kolenu pokrčenej nohy, naopak trup je mierne naklonený  dozadu. Paža opretá o pokrčené koleno slúži  ako páka k torzu chrbtice k pritláčaniu stehna proti podbrušku. Na rozdiel od ardhamatsjéndrásany toto cvičenie má stláčať iba podbruško, preto sa skrčená noha nesmie dotýkať rebier. Než začnete vykonávať šankhaprakšálanu, naučte sa jeden cvik po druhom. Je to záležitosť niekoľkých minút, zložitosť je iba zdanlivá.

Pre lepšiu predstavu si pozrite aj video:

 

Prehľad celého postupu 
1. Vypiť pohár teplej vody osolenej v pomere jedna polievková lyžica  na liter vody.
2. Vykonať celý cyklus popísaných cvikov.
3. Vypiť druhý pohár, opakovať celý cyklus.
4. Takto pokračovať až po šiesty pohár.
5. Ísť na WC, čakať na prvé vyprázdnenie. Keď sa tak nestane do 5 minút, zopakovať cyklus zopakovať bez pitia vody. Ak sa opäť nedostaví výsledok, potom malý klystír vyvolá črevnú peristaltiku a navodí sifón.
6. Znovu vypiť jeden pohár vody, vykonať cvičenie a vrátiť na WC.
7. Takto pokračovať striedavo: voda – cvičenie – WC.
8. Nakoniec – Nepovinne, vypiť znovu dva poháre teplej vody, tentoraz bez soli, vykonať vamanadhautí, ktoré odstráni všetku vodu zo žalúdka. Vamanadhautí vyprázdni žalúdok, povzbudí pečeň, žlčník,  slezinu a preruší sifón. Ak neurobíte vamanadhautí, nevzďaľujte sa po dobu jednej hodiny od WC.
9. Počkať aspoň pol hodiny než začnete jesť, ale v  žiadnom prípade nečakať s jedlom viac než jednu hodinu.
10. Piť až po prvom jedle, nie skôr.

Zdroj: http://zivotni-energie.cz/sankhapraksalana-varisara.html

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín

Náhradný Termin

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Ako by ste očíslovali svoju fyzickú kondíciu na škále 1-5 ako v škole, pričom 1= najlepšie? Pomôže nám, ak nám napíšte akému športu sa venujete a ako často, aby sme vedeli prispôsobiť náročnosť cvičenia podľa prihlásených účastníkov.

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 240€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli: (platí pre nových účastníkov)

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ alebo si faktúru uplatniť v účtovníctve. Ak odpoviete áno, napíšte nám, prosím, do kolónky nižšie, aký text má obsahovať potvrdenie o absolvovaní pobytu pre vášho zamestnávateľa, nakoľko každý zamestnávateľ si určuje iné podmienky. Alebo nám tento text napíšte dodatočne na info@detoxpobyt.sk najneskôr týždeň pred nástupom na pobyt.
ánonie

Poznámka k poukazu:

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC


Pre overenie označte Strom.