. Prečisťovanie nosných dutín pomocou džala neti • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Prečisťovanie nosných dutín pomocou džala neti

Prostredie  vo vnútri nosa je prirodzene slané a teplé, preto by čistá studená voda  dráždila nosové sliznice.

Na výplach nosa teda použite mierne slanú vodu  ohriatu približne na telesnú teplotu. Telesné tekutiny obsahujú 0,9% soli, to  zodpovedá 2,7g j soli (1 odmerka) na 3 dl vody v konvičke  určenej na preplach nosa. V prípade, že si nie ste istí kvalitou teplej vody z vodovodu,  odporúčame použiť vodu prevarenú.

 1. Nasypte jednu  odmerku (= 2,7g) soli (NaCl) do konvičky. Nepoužívajte náhrady soli,  ani soľ ochutenú a pod. Ja odporúčam himalajskú soľ – je jemnejšia k sliznici nosa.
 2. Nádobu doplňte po okraj  vlažnou vodou (cca 37°C). Konvičku môžete pretrepať alebo vodu v nej zamiešať  napr. odmerkou, aby sa soľ rýchlejšie rozpustila. Voda musí byť zdravotne nezávadná a teda  pitná, ideálne ak je teploty tela. Horúca voda by vám popálila sliznice, studená je doslova nepríjemná.
 3. Priložte ústie  konvičky k nosovej dierke zboku (nie spredu) a mierne zatlačte tak, aby bol  nosový otvor uzavretý spičkou nálievky. Roztok by touto nosovou dierkou nemal  unikať.
 4. Dýchajte  ústami. Ústa musia byť pootvorené. V priebehu vyplachovania nie je možné  dýchať nosom.
 5. Mierne sa  predkloňte tak, aby Vaša hlava bola nad umývadlom. Brada by mala, pokiaľ je to  možné, smerovať k hrudi – nemala by byť vysunutá dopredu.
 6. Hlavu pritom  pootočte tak, že sa budete dívať zboku.
 7. Nakloňte  konvičku smerom nahor a voda po chvíli začne samovoľne pretekať vnútrom nosa a  vytekať druhou nosovou dierkou von. Keď pretečie asi polovica obsahu konvičky,  zdvihnite hlavu a nádobu odstráňte. Väčšia časť vody z nosa samovoľne vytečie,  zvyšok je možné vytlačiť ľahkým vydýchnutím nosom alebo jemným vysmrkaním.
 8. Zvyšnú polovicu roztoku  použite na výplach cez druhú nosovú dierku.
 9. Jemným vysmrkaním  odstránime zvyšok vody a výsledkom bude uvoľnený nos. Prach, peľ a iné cudzorodé  častice sú preč. Nadobudnete pocit čistého a plného dýchania. Neodporúčam silno smrkať ako keď ste zahlienený, stačí iba jemne vysmrkať zostatkovú vodu.

Všetka  voda sa musí dostať von

Po ukončení výplachu  by v nose a nosových dutinách nemala zostať žiadna voda. Hlavne  v zime by to mohlo spôsobovať problémy. Bežne je na dokonalé odstránenie  tekutiny z nosa dostatočné obyčajné vysmrkanie.

Robím  niečo nesprávne?

Problém: voda  nevyteká z druhej nosovej dierky.

Príčina môže byť  dvojaká:

 1. Nos je  upchatý, pretože sú opuchnuté nosové sliznice. V prípade, že nosom  nemôžete dýchať, nepretečie ním ani voda. Slaná voda má ale na sliznice  uvoľnujúci účinok a môže teda upchatý nos postupne spriechodniť. Preto nechajte  vodu v nosovej dierke asi na dobu 5 sekúnd. To opakujte aj pri druhej  nosovej dierke a opäť ponechajte roztok chvíľu vo vnútri. Tento postup so  striedaním nosových dierok opakujte pokiaľ nezačne voda nosom pretekať.
 2. V prípade, že ústie konvičky držíte pod nevhodným uhlom,  prípadne, keď tlačíte ústie nálievky proti stene nosa, voda vôbec nevteká do  nosovej dierky.

Problém: Voda  steká do úst a do krku.

Príčina:  pravdepodobne máte bradu príliš vysunutú dopredu. Doporučené je naopak bradu  pritlačiť na hruď.

Problém: Preplachovanie páli alebo je nepríjemné.

Príčina: Nízka koncentrácia  soli spôsobuje pocit tlaku na sliznici. Naopak príliš veľa soli alebo príliš  chladná voda spôsobuje pocit pálenia. Voda by samozrejme nemala byť ani príliš  horúca, doporučená teplota je okolo 37°C.  Správna  koncentrácia soli je daná rozpustením plnej odmerky soli v konvičke úplne  naplnenej vodou.

Príliš časté používanie kvapiek do nosa môže dráždiť nosovú sliznicu a  môže viesť k jej opuchu. Naopak mierne slaná voda má na sliznice  prirodzený uvoľňujúci účinok a sliznica sa stáva odolnejšou proti baktériam a  vírusom. Teplá slaná voda tiež podporuje samočistiace mechanizmy dýchacích  ciest a prispieva k odstraňovaniu hlienov a cudzorodých častíc z pľúc.

Ako často  je možné konvičku používať?

Konvičku je možné používať denne. V špeciálnych prípadoch – napr.  pri zvýšenom množstve alergénneho peľu vo vzduchu, pri silnejšom prechladnutí  alebo pri zápale prinosových dutín – môže byť nos preplachovaný 2-4x denne. Za  normálnych okolností, keď je výplach používaný ako preventívne a hygienické  opatrenie, je dostatočné preplachovať 1x denne.

Čistenie nosových priechodov pomocou konvičky má niekoľko  výhod:

 • Slaná voda je pre organizmus prirodzená. Bez umelých  chemických vplyvov na sliznice.
 • Použitie konvičky nie je nákladné – stačí teplá voda a bežná kuchynská soľ.
 • Konštrukcia nádoby zaručuje bezproblémové  priľnutie jej ústia k nosovej dierke. Voda pri preplachovaní preteká  prirodzeným tlakom vďaka gravitácii.
 • Slaná voda zlepšuje odolnosť slizníc proti bakteriálnym a  vírusovým infekciam.
 • Teplá slaná voda uvoľňuje opuchnuté sliznice.
 • Vyplachovanie nosových priechodov slanou vodou pomáhá pri  prevencii a zmierňuje priebeh zápalu nosových dutín.
 • Preplachovanie slanou vodou odstraňuje z nosa prach  a peľ a tak zmierňuje nepríjemné príznaky pri alergiach.
 • Čistenie nosa odstraňuje z nosa prach a peľ a tak  zmierňuje obtiaže pri alergii.
 • Použitie konvičky pomáha po chirurgických  zásahoch v oblasti nosa.
 • Prirodzene uvoľňuje nos pri bežnej nádche.
 • Pomáha pri pocite nepríjemne suchého nosa.
 • Môže pomôcť tehotným ženám, ktoré majú nepriechodný nos v  dôsledku hormonálnych zmien.
 • Posiľňuje prirodzené  čistiace mechanizmy dýchacích ciest.

Vysvetlenie základných  pojmov

Procedúra  výplachu nosa sa nazýva nosová sprcha alebo laváž nosa, v systéme jogy sa  tento proces označuje ako džala nétí (v angličtine Jala Neti). Nádoba na  výplach nosa používaná v rámci jogy sa tradične nazýva Lota Néti,  v angličtine Neti Pot. Okrem toho sa môžeme stretnúť s dávnejšie  používanými názvami ako nosný irigátor, či aplikátor.

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Náhradný Termin


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 150€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli. Za odpovede dostanete od nás malý darček priamo na pobyte - platí pre nových účastníkov :

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ:
ánonie


Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC