. Orgánové hodiny • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Orgánové hodiny

Podľa čínskej medicíny a filozofie sa každý orgán behom 24 hodinového cyklu dostane na 2 hodiny do svojho maxima, kedy je najaktívnejší, odvádza najviac práce a je vhodné ho v tomto čase podporovať bylinkami, cvičením a inými zdravie podporujúcimi aktivitami. Alebo sa dostáva naopak do svojho minima, čo je presne na opačnej sinusoide krivky.

Napríklad pečeň je najaktívnejšia  v noci 01-03 hod, kedy spracováva naše emócie (je zodpovedná za emočné prostredie v tele). Ak sa v tomto čase pravidelne budievame, je t znak toho, že by sme si mali dať do poriadku veci, ktoré nás v živote ťažia. Naopak, jej minimum je  okolo obeda v čase 13-15 hod. a vtedy by sme si mali dopriať krátky oddych v ľahu a nechať pečeň týmto spôsobom zregenerovať.. Aktivita žalúdku pre zmenu kulminuje medzi siedmou a deviatou hodinou ráno, preto je práve v tejto dobe najvhodnejšie raňajkovať.

1.00 – 3.00 aktívna pečeň, pasívne tenké črevo
Aktivuje sa pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Nedoporučuje sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu. Nesnažte sa v tomto čase učiť, nebudete efektívni. Ak dostáva vaša pečeň vďaka emóciám zabrať (dlhodobo alebo máte za sebou emočne náročný deň), je možné, že pečeň nedokáže tieto stavy spracovávať počas dňa a počas jej najvyššej intenzity práce vás budí.

3.00 – 5.00 aktívne pľúca, pasívny močový mechúr
V činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky. Môžeme sa budiť s búšením srdca a ľudia s tetániou so stavmi úzkosti.

5.00 – 7.00 aktívne hrubé črevo, pasívne obličky
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Doporučujeme navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Prebúdzať sa je treba postupne, lebo chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť veľa čaju a začínať deň teplou vodou, ktorá rozprúdi črevá. Zvyknite si ísť v tejto dobe na WC, hoci nebudete úspešný. Nesiľte to, chce to čas, kým si telo zvykne na vašu polohu na záchode v tomto čase. Hrubé črevo je na psychickej úrovni zodpovedné za to, čo dokážeme ne-pustiť. Staré názory, skotnatené myšlienky a vzorce správania..

7.00 – 9.00 aktívny žalúdok, pasívne pericard
Do činnosti sa dostáva žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ. Ideálne je teplé a mokré jedlo, napr. raňajková kaša. Žalúdok je vo svojej najvyššej aktivite. Na psychickej úrovni je zodpovedný žalúdok za to ako dokážeme veci stráviť, či nám nič neleží zbytočne dlho v žalúdku.

9.00 – 11.00 aktívna slezina, pasívny 3 ohniská
V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa požívať alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.

11.00 – 13.00 aktívne srdce, pasívny žlčník
Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy!!! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok. Nevhodná naopak káva a stimulanty.V tomto čase nie je vhodná horúca sprcha, sauna a pobyt na slnku v letných mesiacoch,

13.00 – 15.00 aktívne tenké črevo, pasívna pečeň
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita. Na psychickej úrovni je tenké črevo zodpovedné za to, čo si dokážeme vyťahovať/zobrať zo života, z toho čo počujeme alebo zažijeme. V pasivite je pečeň, je vhodné pobudnúť cca 20 minút vo vodorovnej polohe pre regeneráciu pečene.

15.00 – 17.00, aktívny močový mechúr, pasívne pľúca
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

17.00 – 19.00 aktívne obličky, pasívne hrubé črevo
V činnosti sú ľadviny. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému čo im škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliam, káve, alkoholu, chladu, strachu. Doprajte si teplo a relaxáciu.

19.00 – 21.00 pericard, pasívny žalúdok
Do činnosti sa dostáva obal srdca, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, stretávanie s priateľmi a pod. ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta. Teraz by sme kvôli pasivite žalúdka už nemali zaťažovať trávenie ťažkými jedlami, resp. sa jedlu vyhnúť úplne.

21.00 – 23.00 aktívne 3 ohniská, pasívna slezina
Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Nefajčíme a vynechávame jedlo. Na posilnenie organizmu chodíme spávať pred desiatou večer.

23.00 – 1.00 aktívny žlčník, pasívne srdce
Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať. Na psychickej úrovni je žlčník zodpovedný za našu rozhodnosť, hovorí sa, že žlčník robí chlapa..

Možno ste už niektoré z týchto vecí sami na sebe pozorovali a až teraz si ich dali do súvislostí 🙂

Komentáre k článku

výborná pomôcka, presne takto moje telo aj funguje !

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Náhradný Termin


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 150€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli. Za odpovede dostanete od nás malý darček priamo na pobyte - platí pre nových účastníkov :

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ:
ánonie


Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC