. Kombinovať šťavy nie je veda. • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Kombinovať šťavy nie je veda.

O detoxikácii pomocou čerstvých štiav ste už niekoľko krát počuli no netušíte, ako na to? Dospelý človek by mal denne skonzumovať takmer kilogram ovocia a zeleniny denne. Dôvodov, prečo veľa z nás nespĺňa toto pravidlo je niekoľko. Máte plnú hlavu práce a na zdravie akosi zabúdate, zelenina vám nechutí alebo s ňou iba neviete pracovať tak, aby chutila. Riešením je odšťavovanie.

Či už sa rozhodnete pre dokonalú očistu tela alebo sa plánujete len odmeniť aspoň jedným pohárom čerstvej šťavy denne, tento článok je pre vás. Dozviete sa ako šťavy kombinovať, čomu sa vyhýbať a čo naopak vyskúšať.

Nekombinujte ovocie so zeleninou. Mix ovocia a zeleniny v jednom nápoji by vám mohol spôsobiť nafukovanie. Jedinú výnimku tvorí super univerzálne jablko a mrkva. Naopak, kombinovanie jednotlivých druhov zeleniny a ovocia do nápoja je žiadúce. Každý druh obsahuje inú kombináciu prospešných látok a spolu vytvoria výživovú bombu! Takže pravidlo znie: Ovocie s ovocím, zelenina so zeleninou!

Ak máte problémy s vysokým obsahom cukru v krvi, ovocným šťavám sa pokúste vyhnúť úplne. Ovocie totiž hladinu cukru zvyšuje a to by mohlo spôsobiť nemalé problémy.

Ktoré ovocie a zelenina sa považujú za najlepších čističov tela?

Zelenina:

 • mrkva–je univerzálna, čistí tráviacu sústavu a pomáha vylučovať toxíny z tela, vysoký podiel beta karoténu a vitamínu C,
 • cvikla –másilný čistiaci účinok, podporuje pečeň a krvotvorbu, na odšťavovanie sú vhodné aj listy, vysoký obsah kysliny listovej a vitamínu C,
 • špenát – pôsobí blahodárne na žalúdok a črevá,má laxatívny účinok, obsahuje vitamín C, B3 a A, železo, vápnik, sodík, draslík, kyslinu šťavelovú,
 • uhorka – má močopudný účinok, výborná v kombinácii s cviklou, mrkvou alebo hlávkovým šalátom, obsahuje kyselinu listovú, vitamín C, horčík, draslík, síru a vápnik,
 • žerucha – silne detoxikačná šťava ktorú je nutné riediť, bohatá na vitamíny E, C a A a celú radu minerálov,
 • výbornými čističmi sú všetky druhy listovej zeleniny a vňate,

Ovocie:

 • jablko –je univerzálne ovocie vhodné na prečistenie čriev, obsahuje vitamíny C, E, A,
 • hruška –má silný detoxikačný účinok, obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, kyselinu listovú, vitamíny C a A,
 • broskyňa – podporuje funkciu močového aparátu, má laxatívny a zároveň regeneračný účinok, je bohatá na beta karotén, vitamín C a B3,
 • ananás – obsahuje vitamíny C, B – komplex, A, minerály, kyseliny s močopudným účinkom, podporuje trávenie a pôsobí proti zápalom v tele,
 • citrusy – pomaranč, citrón, grapefruit, mandarínka – majú silne alkalický účinok na telo, pomáhajú regenerovať bunky a tkanivá, vysoký obsah vitamínu C,
 • melón – čistí obličky, telu dodá vitamín C, B5, A a minerály ako vápnik, sodík, horčík a draslík.

Buďte kreatívni. Dôležité je štavy obmieňať. Ideálne je meniť druhy ovocia a zeleniny deň čo deň. Vďaka tomu doprajete telu širokú plejádu živín a detoxikácia vás neomrzí. Vaše chuťové poháriky sa každý deň zoznámia s novými surovinami.

Chuťovým kameňom úrazu sú väčšinou zeleninové štavy. Predsa len, ovocie nás mámi cukrom a často mu dávame prednosť. Ako do seba dostať odšťavenú zeleninu bez utrpenia? Nápoj si ochuďte aromatickými bylinkami ako mäta, bazalka či žerucha, alebo pridajte štipku kvalitnej škorice, zázvoru. Voľte zeleninové šťavy ktoré budú obsahovať sladké druhy zeleniny, napríklad mrkvu a cviklu.

Pozor! Nie je odšťavovač ako odšťavovač. Väčšina bežne dostupných odšťavovačov pracuje na báze odstredivého pohybu prístroja, kvôli ktorému vzniká teplo. To spôsobuje, že ovocie a zelenina v nich rýchlo oxidujú a šťava stráca nielen na farbe, ale aj na živinách. Odporúčam zainvestovať do nízkootáčkového odšťavovača s technológiou pomalého prešovania. Šťava z neho je kvalitná, čerstvá, neochudobnená o vitamíny a enzýmy. Roky používam Kuvings od vitarian.sk a som s ním veľmi spokojná.

 

Zľava sa vzťahuje na všetky prístroje z webstránky www.vitarian.sk.

A na záver dôležitá otázka. Je vám ľúto vyhodiť odšťavenú dužinu? Tak to nerobte. Tento „vedľajší“ produkt je tak isto plný vlákniny, vitamínov a minerálov. Dužinu zúžitkujete do koláčov, polievok, kaší, fašírok, zeleninových omáčok, nátierok. Fantázii sa medze nekladú. Samozrejme, že počas detoxu sa týmto pochúťkam budete musieť vyhýbať, ale prečo nepotešiť ostatných členov rodiny?

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín

Náhradný Termin

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Ako by ste očíslovali svoju fyzickú kondíciu na škále 1-5 ako v škole, pričom 1= najlepšie? Pomôže nám, ak nám napíšte akému športu sa venujete a ako často, aby sme vedeli prispôsobiť náročnosť cvičenia podľa prihlásených účastníkov.

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 240€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli: (platí pre nových účastníkov)

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ alebo si faktúru uplatniť v účtovníctve. Ak odpoviete áno, napíšte nám, prosím, do kolónky nižšie, aký text má obsahovať potvrdenie o absolvovaní pobytu pre vášho zamestnávateľa, nakoľko každý zamestnávateľ si určuje iné podmienky. Alebo nám tento text napíšte dodatočne na info@detoxpobyt.sk najneskôr týždeň pred nástupom na pobyt.
ánonie

Poznámka k poukazu:

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC


Pre overenie označte Auto.