. Ako podporiť lymfatický systém? • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Ako podporiť lymfatický systém?

Ako funguje lymfatický systém – ako ho podporiť a čo môže spôsobiť, ak nepracuje ako má?

Lymfatický systém predstavuje geniálny a najdôležitejší systém nášho tela. Ide vlastne o súbor vzájomne prepojených ciev, uzlín a orgánov, ktorých cieľom je hromadenie lymfy a jej opätovné vrátenie do krvného obehu. Lymfatické uzliny v tomto zložitom, ale prepracovanom procese fungujú ako filter na cudzie mikroorganizmy a toxíny. Uzliny sú strategicky rozmiestnené po celom tele. Typické sú rôznymi veľkosťami, niektoré si dokážeme voľne nahmatať, iné sú doslova mikroskopické. Celkovo sa v tele nachádza približne 600 takýchto biologických filtrov. Ak si nejakú uzlinu náhodou nahmatáte, netreba hneď prepadať panike. Sú totiž miesta, kde sú uzliny aj voľne hmatateľné, napríklad na krku, v slabinách a v podpazuší. Varovným signálom je ich zväčšenie a bolestivosť pri dotyku. Znamená to, že lymfatický systém v danom mieste bojuje s infekciou. V takomto prípade je už vhodné navštíviť lekára.

Najdôležitejšou funkciou lymfatického systému je chrániť telo pred baktériami, vírusmi, chemikáliami, rádioaktívnymi látkami, plesňami a chorobami.

Jednoducho povedané, lymfatický systém môžeme charakterizovať ako čističku odpadov v našom tele. Jeho oslabenie predstavuje otvorenú bránu pre škodlivé látky, baktérie a vírusy do tela.

Ak lymfatický systém nefunguje správne, prejaví sa to napríklad ako:

 •  rôzne kožné a estetické problémy – akné, opuch očí,
 • celková únava tela a podráždenosť,
 • oslabená imunita,
 • zápaly v tele,
 • opuch končatín,
 • celulitída,
 • bolesti hlavy,
 • a v najhoršom príprade, rakovina.

Za poruchy lymfatického systému je zodpovedných niekoľko faktorov. Dôležitú úlohu zohráva strava a pitný režim. Z jedálnička by ste mali vynechať potraviny, ktoré prirodzene zahlieňujú organizmus. Ide najmä o červené mäso, potraviny obsahujúce nasýtené tuky, umelé látky ako chemikálie, farbivá a konzervanty, mliečne produkty a cukry. K zhoršeniu stavu výrazne pomáha aj stres, nezdravé diety, nedostatok pohybu a nedoliečené choroby. Negatívny vplyv majú cigarety a alkohol.

Ak chcete podporiť činnosť lymfatického systému podľa orgánových hodín, telo by ste nemali zaťažovať ráno a popoludní. Vtedy je totiž aktívne hrubé črevo a slezina.

Ako podporíte správne fungovanie lymfatického systému?

 1. Pite čistú vodu a kvalitné čaje, vyhýbajte sa sladeným, umelým nápojom. Všetky tie farebné a pre niekoho chutné nápoje sú plné umelých cukrov, konzervantov a farbív. Výsledok je zaťaženie lymfatickému systému a tomu sa predsa snažíme predísť. Naopak, čistá voda podporuje tok lymfy a čaje pomáhajú telo detoxikovať. Vyskúšajte kvalitný zelený čaj alebo čaje zo žihľavy, fenikla, prasličky, či šalvie.
 2. Zmena jedálnička. Vyhýbať by ste sa mali rafinovaným cukrom, umelým konzervantom, farbivám, chemicky ošetreným potravinám či nezdravým tukom. Všetky tieto prvky zbytočne zaťažujú lymfatický systém, ktorý potom nedokáže správne bojovať voči mikroorganizmom a toxickým látkam.

Aké potraviny naopak podporujú správne fungovanie tohto systému?

 • listová zelenina – kel, brokolica, šaláty, kapusta,
 • mrkva, červená repa a kukurica,
 • ovocie – najmä citrusové plody,
 • zázvor, cibuľa, cesnak a chren,
 • čerstvé bylinky,
 • bylinné extrakty,
 • orechy a semená,
 • koreniny – škorica, kardamon, rasca, čierne korenie,
 • himalájska soľ,
 • kvalitné oleje – najmä ľanový a tekvicový, či panenský olivový olej,
 • spirulina, chlorela a zelený jačmeň
 • slzovka, pohánka a strukoviny,
 • ryby a morské riasy,
 • kokosové potraviny – kokosová voda, olej, mlieko.
 1. Obmedzte pečené pokrmy, zamerajte sa na čerstvé a dusené jedlá.
 2. Masážsauna alebo horúci bylinkový kúpeľ. Z času na čas si doprajte lymfatickú masáž tela, ktorá pomáha naštartovať tok lymfy a detoxikuje. Ak si na ňu netrúfate, pomôže vám obyčajný horúci kúpeľ s bylinami a soľou.
 3. Pohyb. Pravidelný pohyb tiež pomáha prúdeniu lymfy v tele. Nezúfajte, nie je potrebné zaťažovať telo ťažkými kardio cvikmi. Zo začiatku úplne postačia prechádzky, turistika, plávanie, joga alebo čokoľvek, čo vás jednoducho baví.

Je jasné, že lymfatický systém a jeho správnu funkciu je nutné podporiť. Tento jedinečný systém je totiž pre telo nenahraditeľný. Osvojenie si zopár tipov z tohto článku vám môže pomôcť cítiť sa lepšie a zdravo. Prečistíte organizmus, navrátite mu silu a energiu, podporíte imunitu, zlepšíte kvalitu pokožky a odvrátite zavážnejšie ochorenia. A povedzme si pravdu, v prostredí, v ktorom dnes žijeme, je to viac ako nutné!

(Napísala Dominika S.)

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Náhradný Termin


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 150€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli. Za odpovede dostanete od nás malý darček priamo na pobyte - platí pre nových účastníkov :

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ:
ánonie


Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC