. Ako detoxikovať hrubým črevom • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Ako detoxikovať hrubým črevom

detoxpobyt.sk_hrubecrevo

Kto by povedal, ako úzko súvisí silná imunita so zdravým a bezproblémovým chodom hrubého čreva. Naše telá sú nesmierne dômyselne vykonštruované, orgány sú na seba dokonale napojené a vzájomne sa ovplyvňujú. Hrubé črevo slúži na odvod toxínov a nepotrebných látok z organizmu. Prebieha detoxikácia, ktorou sa telo čistí.

Tento jav je dôležitý pre celkové zdravé fungovanie všetkých systémov v tele, pretože narušením vylučovania škodlivín sa jedy v stenách čreva usádzajú, hnijú v ňom – mnohokrát aj niekoľko rokov – a spôsobujú v celom organizme zdravotné problémy i chronické zápaly.

Prvotné signály hlásiace problém sa prejavia v poruchách spánku, strate vitality, závratoch, migréne, chronickej únave či psychických problémoch – strach, úzkosť, agresivita, náladovosť. Vážnejšie situácie sa môžu ukázať v podobe kožných, pľúcnych, onkologických, reumatických či gynekologických ochorení. Ďalej sa môžu dostaviť problémy s močovým alebo tráviacim systémom. Očista tela slúži ako prevencia pred spomínanými chorobami, prijaté živiny sa lepšie vstrebú, celkovo zlepšuje zdravotný stav, psychiku, cítime sa ľahší, plní energie, pozitívne naladení.

Chudnutie je pri nežiaducej nadváhe isto príjemným bonusom. Ideálne je opakovať ju 1 – 2 x ročne. Očistná kúra má mnoho podôb, je na nás, ktorá sa nám zdá sympatická a vyhovuje nášmu životnému štýlu alebo presvedčeniu. Hlavné je naladiť sa na pozitíva tohto procesu, čo všetko prospešné pre svoje telo robíme. Systémom nútenia toho veľa nedosiahneme.

Ďalším dôležitým prvokom je nepochybne úprava jedálnička. Základnou zložkou by sa mala stať vláknina, ktorej hlavným zdrojom je surová zelenina, ovocie a obilniny, najlepšie celozrnné. Vyhýbať by sme sa mali mastným, tučným, vyprážaným jedlám, červenému mäsu, bielej múke, káve, sladkostiam a cukru celkovo. Siahnuť skôr po prírodných zdrojoch, napr. med.

Pri tejto diétnejšej strave je vhodné vydržať 6 – 12 týždňov, ak už aj nie natrvalo.

Nesmieme zabúdať na dostatočné množstvo tekutín – najlepšie čistá, nebublinková voda.

Účinným pomocníkom sú samozrejme bylinky vo forme čajov napr. mäta prieporná, Benedikt lekársky, senovka grécka, žihľava dvojdomá, breza previsnutá – protizápalové účinky a podporujú trávenie. Cesnak medvedí je vhodné zaradiť do svojho jedálnička pre svoje silné čistiace účinky krvi a tým pádom celého organizmu, taktiež pomáha tráveniu.

V dnešnej dobe je už veľmi známa aj Chlorella – zelená jednobunková sladkovodná riasa, ktorá sa produkuje v biologicky čistom prostredí. Má silný detoxikačný účinok, podáva sa vo forme tabliet alebo prášku, z ktorého sa mieša pridaním vody nápoj. Spirulina – zelenomodrá sladkovodná riasa má vysoký obsah bielkovín, výživných látok a minerálov a silné čistiace schopnosti. Dá sa kúpiť ako prášok, kapsule či tablety. Nájdu sa aj v kombinácii s chlorellou.

Pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu nám veľmi pomôžu s procesom čistenia, navodia nám dobrú náladu. Lenivý človek má aj lenivé čreva, ktoré pracujú pomaly a tým prispievajú k nežiaducemu spomalenému zbavovaniu toxínov.

Jarná očista by mala byť začiatkom tohto krásneho ročného obdobia, kedy sa príroda prebúdza k životu, okolo nás vládne prílev energie a my z nej môžeme do sýtosti načerpať. Jar je symbolom nových začiatkov. Pomáha nielen telu, ale aj spraviť ťažké či veľké životné rozhodnutia. Naberieme potrebné sily. Detox je účinný aj pri ďalších nepríjemných sprievodných javoch hektického života a nezdravého stravovania, akými je prekyslený organizmus a zápcha. Prekyslený organizmus je živnou pôdou pre kvasinky, baktérie a choroby. Pridaním zásaditých potravín do jedálnička sa odkyslenie organizmu výrazne zlepší. Na tanieri by nemala chýbať zelená a listová zelenina – kapusta, brokolica, rukola, klíčky, ovocie -najmä citrón, limetka, himalájska soľ, cesnak, olivový a kokosový olej.

Zápcha je v súčasnosti pomerne častým javom a zažije ju každý z nás. Ak nás však obťažuje príliš často, vyprázdňovanie sa stáva občasným, čiže menej ako 3x za týždeň, stolica je príliš tvrdá či dokonca bolestivá, mali by sme sa mať na pozore. Keď sa preklopí do chronickej, návšteva lekára je nevyhnutná. Okrem už spomínanej zmeny jedálneho lístka a zvýšeným príjmom tekutín, ktoré strácame aj tým, že pomaly prechádzajúca stolica vstrebe v črevách viac vody a tým príliš stvrdne a spôsobuje ťažkosti, je veľmi dôležitý aktívny pohyb. Ideálne sú športy na čerstvom vzduchu, pri ktorých treba zhlboka dýchať, zvýši sa tep, zapotíme sa, čím zabezpečíme prekrvenie orgánov a aktivujeme činnosť žalúdka a čriev.

Uvedené odporúčania môžeme obohatiť aj o rôzne kúry a techniky.

Recept na detoxikačné kúry:

  • Jablková šťava: ráno nalačno 1 pohár, po 30. minútach vypijeme pohár vody. Opakujeme niekoľkokrát za deň po dobu troch dní
  • Citrónová šťava: do pohára vlažnej vody vyžmýkame citrón, pridáme štipku morskej soli, trocha medu, piť ráno nalačno
  • Čerstvé zeleninové šťavy: napr. z mrkvy, cvikle, tekvice, špenátu, kelu atď.
  • Ľanové semienka: 1 PL mletých semienok nasypeme do pohára vody, vypijeme pred spaním
  • Morská soľ: 1 PL na pohár vody, povaríme, pijeme teplý alebo studený ráno, nalačno
  • Aloe vera: šťava z 1 citróna do čerstvého aloe vera gélu, rozmixujeme a dáme na 2 – 3 hodiny do chladničky. Pijeme niekoľkokrát denne po dobu 1 týždňa
  • Zázvor: 1 ČL zázvorovej šťavy, ¼ šálky citrónovej šťavy, 2 šálky horúcej vody, trocha medu, zmiešame. Roztok rozdelíme na 2 – 3 časti, pijeme počas dňa. Nevhodné pre tehotné ženy.

 

Pôst slúži okrem očisty aj na regeneráciu, revitalizáciu a ozdravenie tela, ale aj mysle. Už počas jednodňového zrieknutia stravy sa telo dokáže zbaviť významného množstva nepotrebných, škodlivých a zaťažujúcich látok. Úplným ideálom je vydržať neprijímať jedlo 7 – 14 dní. Keď sa naň odhodláme, mali by sme sa na to pripraviť hlavne po psychickej stránke, nastoliť v sebe stav pohody a pokoja, zaoberať sa všetkým, čo nás napĺňa a spríjemňuje život. Samozrejme ťažšie fyzické aktivity by sme mali vynechať alebo aspoň čo najviac obmedziť.

Po troch dňoch zväčša nastáva najväčšia kríza sprevádzaná často nepríjemnými javmi, napr. nesmierna únava, otupenosť, potenie, nepríjemný pocit v ústach, pocit chladu. Ak sa na to naozaj necítime, môžeme pôst ukončiť. Vytrvalosťou tieto stavy však pominú. Na hlad si akosi zvykneme a dokážeme fungovať. Ľudia, ktorí sa postia častejšie, dokonca zvládajú bežný kolotoč povinností aj s obvyklou či sťaženou fyzickou aktivitou.

Najvhodnejšie v tomto období je piť len vodu. Tento spôsob očisty sa využíva aj na posilnenie duchovna, pretože vnímanie sa nám zjemní, myseľ pracuje rýchlejšie. Pôst je vhodný aj na prekonanie zložitých životných situácií, pri závažných ochoreniach, najmä pri preťažení choroboplodnými zárodkami. Ideálnym časom je Mesiac v splne, nov a fázy ubúdania, kedy nám pomáha zbavovať sa všetkého nepotrebného. Po skončení niekoľkodňového postenia by sme mali začať prijímať ľahšie stráviteľné, diétnejšie pokrmy, aby sme si tráviaci systém zbytočne nepreťažili.

 

Mechanické spôsoby očisty:

Klystír

Používa sa aj pri zápche. Ak nám s ním niekto pomáha, najlepšie je ležať na ľavom boku. Ak sme na to sami, dáme sa do podrepu alebo predklonu. Na veľkú striekačku sa natiahne hadička, ktorá sa zavedie do konečníka. Obsah pozostáva z vlažného kamilkového alebo repíkového vývaru. Pri zápche sa aplikuje 1x denne, kým nepríjemnosti neustúpia. V prípade očisty sa vykonáva 1 – 2x ročne.

Hydrocolonterapia

Čiže črevná sprcha. Objaviteľom je kanadský doktor NormanWalker. Špeciálnym prístrojom sa do čreva jemne napúšťa filtrovaná voda, ktorá sa následne so všetkými nečistotami a usadeninami vypustí von. Pacient leží na chrbte, kúra je sprevádzaná ľahkou masážou brucha. Trvá 45 – 60 minút. Vykonáva sa 3 – 5 výplachov krátko po sebe, najideálnejšie v jednom týždni. Pri zhoršenom zdravotnom stave je výplachov viac. Kúru robí vyškolený terapeut. Pre najlepšie výsledky sa opakuje 2x ročne na jar a jeseň. Pred touto procedúrou sa odporúča 1 – 2 dni ľahké stravovanie vo forme polievok, kaší, jogurtov a pod. Po jej skončení nie je vhodná žiadna ťažká fyzická aktivita, kvôli pocitu únavy, ktorý ju sprevádza. Maximálne do dvoch hodín od ukončenia nastáva časté vyprázdňovanie.

Ajurvédska metóda Basti

Vykonáva sa v ležiacej polohe, pričom sa jemne zavedie hadička. Ňou sa neleje teplý olej s bylinkami, ktoré sa miešajú podľa konkrétnych ťažkostí danej osoby. Olej by sa mal vo vnútri udržať aspoň niekoľko minút. Potom sa ide na toaletu. Hygienická vložka je vhodná pomôcka, pretože olej ešte niekoľko hodín po aplikácii vyteká. Robia sa minimálne tri procedúry, najvhodnejšie je však absolvovať ich šesť až osem nasledujúcich skoro po sebe. Basti sa robí ráno alebo večer. Niekoľko dní pre kúrou sa odporúča prijímať čo najviac vlákniny. Pred jej začiatkom sa neje aspoň dve hodiny a pije sa aj málo vody.

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín

Náhradný Termin

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, epilepsia, anorexia, bulímia, panická porucha, tetánia atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Užívanie liekov (vypíšte lieky, ktoré užívate pravidelne aj príležitostne - na čo sú lieky určené, aj lieky na upokojenie)

Alergia na zeleninu/ovocie/byliny (nižšie vypíšte druhy, na ktoré máte alergiu, aj alergia na peľ)

Ako by ste očíslovali svoju fyzickú kondíciu na škále 1-5 ako v škole, pričom 1= najlepšie? Pomôže nám, ak nám napíšte akému športu sa venujete a ako často, aby sme vedeli prispôsobiť náročnosť cvičenia podľa prihlásených účastníkov.

Skúsenosť (napíšte nám, ak ste už pobyt s hladovkou absolvovali - kedy, kde, u koho)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 240€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli: (platí pre nových účastníkov)

Čo očakávate od pobytu?

Mám záujem uplatniť si detoxpobyt v rámci rekreačného poukazu, ktorý mi poskytuje zamestnávateľ alebo si faktúru uplatniť v účtovníctve. Ak odpoviete áno, napíšte nám, prosím, do kolónky nižšie, aký text má obsahovať potvrdenie o absolvovaní pobytu pre vášho zamestnávateľa, nakoľko každý zamestnávateľ si určuje iné podmienky. Alebo nám tento text napíšte dodatočne na info@detoxpobyt.sk najneskôr týždeň pred nástupom na pobyt.
ánonie

Poznámka k poukazu:

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC


Pre overenie označte Auto.