. Význam ovocných a zeleninových štiav pri detoxikácii • Detoxikačný pobyt zameraný na ozdravenie tela

Význam ovocných a zeleninových štiav pri detoxikácii

detoxpobyt.sk_stavy

Význam ovocných a zeleninových štiav pre očistu tela je dobre známy po celom svete. V západnej Európe sa liečenie pomocou ovocia a zeleniny stalo súčasťou lekárskej a liečiteľskej praxe už v 19. storočí.

Kedy by ste mali začať uvažovať o očiste svojho organizmu? Kedykoľvek. Nad detoxikáciou by ste sa mali zamyslieť o to viac, ak patríte medzi tých, ktorý počas roka uprednostňujú stravovanie vo fast foodoch, polotovary, mastné a ťažké jedlá.

Problémom nás Slovákov je tiež príliš jednostranná strava, ktorá obsahuje najmä mäso, múku a obľúbené prílohy ako zemiaky a ryža. Zamysleli ste sa niekedy, o čo všetko vaše telo prichádza takýmto spôsobom života?

Druhý problém je, že nedostatok výživných látok následne dopĺňame hŕbou produktov z lekárne. Multivitamínové tablety však nikdy plnohodnotne nenahradia silu čerstvého ovocia a zeleniny.

 

Aký je rozdiel medzi hladovkou a detoxikáciou prírodnými šťavami?

Ovocie a zelenina vám dodajú potrebné vitamíny a minerály doslova od A po Ž a detoxikačný efekt znásobujú kyseliny. Obsahujú aj rastlinné enzými, vďaka ktorým sú šťavy ľahko stráviteľné. Tekutiny žalúdok nezaťažujú a živiny sa jednoduchšie vstrebávajú do tkanív. Okrem toho, že štavy telo očistia, zaručia mu i následnú regeneráciu. Tým že v tele udržiavajú zásadité ph vytvárajú nehostinné prostredie pre množenie mikroorganizmov a toxínov. Chlorofil, ktorý obsahuje listová zelenina zase pomáha k tvorbe červených krviniek. Počas hladovky vaše telo nezíska potrebné výživné látky a tak sa môže ľahko stať, že hladovku druhý deň ukončíte kvôli tomu, že vaša oslabená imunita vpustila do tela výtržníka.

 

Má detoxikácia pomocou štiav výhody?

  • odšťavovanie je rýchle, jednoduché, chutné a dostupné,
  • prebieha pohodlne v domácom prostredí, šťavy si môžete zobrať i do práce či na výlet,
  • poskytuje telu potrebné vitamíny, minerály, enzými a dodáva energiu.

Takúto očistu môžete podstúpiť v ktoromkoľvek období. Za ideálny čas sa považuje jar a jeseň. Čo ak si vaše telo pýta detox v zime? Potom ovocné šťavy jednoducho nahraďte šťavami z koreňovej zeleniny, ktorej máme u nás i v tomto ročnom období dostatok.

 

Koľko šťavy denne vlastne naše telo potrebuje? S množstvom to jednoznačne nepreháňajte. Maximálne si tak pripravte 1L nápoja denne. Ak ste v odšťavovaní nováčik, začnite s jemnejšími druhmi štiav alebo ich rieďte čistou vodou.

A teraz prichádza na rad zopár tipov, ktoré vám počas detoxu možno padnú vhod:

 

  1. Odšťavujte doma. Medzi výhody prípravy štiav v domácom prostredí patrí fakt, že šetríte peniaze, viete čo váš nápoj obsahuje, kedy bol odštavený a akým spôsobom bol skladovaný. Ak ste odkázaný na šťavy z obchodu pamätajte na fakt, že takto predpripravené šťavy sú často riedené vodou, sú pripravované z nekvalitných surovín a vplyvom zlého skladovania prichádzajú o výživné látky. Rozdiel je citeľný i na chuti.
  2. Skladujte krátko a v chlade. Najlepšie je pripraviť si šťavu bezprostredne pred jej konzumáciou. Niekotré zdraviu prospešné látky sú totiž citlivé na kyslík, ktorý ich ničí – jedným z nich je i vitamín C. Čo ak ste nútený pripraviť si nápoje na celý deň už ráno? Potom takúto šťavu dobre uzavrite vo vzduchotesnej, čistej nádobe a skladujte ju v chlade.
  3. Investujte do odšťavovača. Áno, kvalitný odšťavovač nie je práve lacná záležitosť. Čo je najhlavnejšie, ide o investíciu do vášho zdravia. Odšťavovač totiž nevyužijete iba v období detoxu. Šťavy by sa mali stať vaším pravidelným spoločníkom počas celého roka. Kvalitný prístroj vydrží roky, má ľahkú údržbu a čo je hlavné, vyštaví vaše dary prírody do poslednej kvapky. A tým nemyslím iba ovocie a zeleninu ale napríklad i klíčky, vňate alebo lusky.
  4. Nakupujte kvalitné suroviny. Vyberajte vždy iba čerstvé a voňavé kusy ovocia a zeleniny. Ak ste v obchode našli na prvý pohľad povädnutú zeleninu bez farby a vône, nahraďte ju radšej iným druhom.
  5. Vytvorte si plán. Či sa rozhodnete pre očistu počas 24 hodín alebo dlhšiu, vytvorte si dôsledný plán toho, čo a kedy budete odšťavovať. V obchode tak potom jednoducho viete, aké druhy ovocia a zeleniny nakúpiť spolu s množstvom. Ani jedna mrkva tak nevyjde na zmar.

 

Detoxikácia štavami vám zaručí niekoľko pozitív. Budete sa cítiť mladší a plný energie, pleť bude hladká, vypnutá a vlasy lesklejšie, budete ľahčí o nejaké to kilo, posilníte imunitu a ďalšie.

 

Liečivé účinky ovocia a zeleniny vás zaručene príjemne prekvapia. Ak si hneď netrúfate podstúpiť týždennú očistnú kúru, choďte na to pomaly. Zo začiatku vymeňte jedno z vašich denných jedál čerstvou štavou, ktorú kľudne môžete zriediť s vodou. Neskôr vyskúšajte denný očistný plán. Dobrá správa je, že takýmto postupným spôsobom vám ani týždenný detox nepríde ako nemožný. Pozor však na ostatné neduhy. Ani tá najkvalitnejšia nápojová skladba vám nepomôže telo očistiť, ak nezahodíte cigarety či alkohol.

Pridať komentár

* Prosím vyplňte všetky polia správne

Mám záujem o články, zaujímavosti a o nové termíny pobytov

Kliknite sem

Detoxikacny Pobyt Footer Logo

Prihláška

Prihláška na detoxikačný pobyt. Ďakujeme, že údaje vyplníte kompletne a pravdivo, čím nám uľahčíte administratívu a organizáciu pobytu :)

Email*

Meno a priezvisko*

Adresa (vrátane mesta - dôležité pre vystavenie faktúry)*

Telefón*

Termín

Náhradný Termin


Kto je začiatočník a kto pokročilý "Zistiť viac"

Dátum narodenia

Vaša váha a výška:

Choroby alebo zdravotné problémy (pre absolvovanie detoxpobytu veľmi dôležitá informácia – operácie, užívanie liekov, prekonanie chemoterapie - kedy, zápcha, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, atď.) Informácie, vďaka ktorým Vám vieme namiešať čaje na mieru.

Alergia na zeleninu/ovocie (nižšie vypíšte druhy zeleniny a ovocia, na ktoré máte alergiu, alergia na peľ, byliny)

Mám záujem o ubytovanie na izbe s:

Mám záujem o samostatnú izbu za príplatok 150€
(Ak chrápete, z tolerantnosti odporúčame priplatiť si samostatnú izbu.)
ánonie

Iné informácie, ktoré by pre nás mohli byť dôležité :

Budeme radi, ak nám napíšete, odkiaľ ste sa o nás dozvedeli :

Prehlasujem a súhlasím, že som túto prihlášku vyplnil/a pravdivo a budem rešpektovať pokyny pred, počas a po detoxikačnom pobyte. Ak som neuviedol/neuviedla choroby, zdravotné problémy a lieky alebo nebudem dodržiavať pokyny počas detoxikačného pobytu, som si vedomý/á možného nepriaznivého vplyvu na zdravotný stav. Objednávkou detoxikačného pobytu súhlasím s Obchodnými podmienkami uvedenými na stránke www.detoxpobyt.sk.
ČÍTAŤ VIAC

Súhlasím so spracovaním osobných údajov týkajúcich sa aj zdravia uvedených v tejto prihláške.
ČÍTAŤ VIAC

Please leave this field empty.